Кандидатите за народни представители от коалиция „БСП за България“ продължават своята обиколка на населените места в област Монтана. Ирена Анастасова, д-р Илиян Тимчев, Десислава Венциславова и Георги Ангелов се срещнаха с жители на селата от община Медковец.
Ирена Анастасова – водач на листата, представи основните акценти в програмата на БСП, а присъстващите споделиха своите притеснения от непрекъснатото влошаване на качеството на живот, което отдавна е основна характеристика на родния Северозапад. Хората са обезверени от ниските доходи, от факта, че все по-често се налага да разчитат на т. нар. „помощи“, които реално не достигат до всички нуждаещи се, а те не са малко предвид високата безработица и липсата на поминък, който да осигури препитанието им. Поставени бяха въпроси от социалната сфера, свързани с мудността в работата на ангажираните за тяхното разрешаване институции, а липсата на социална чувствителност в обществото бе посочена като пречка за по-успешното приобщаване на хората в неравностойно положение.
Въпреки трудната ситуация жителите на Медковец, Расово, Аспарухово, Сливовик и Пишурка имат силата и куража да се борят, но затова според тях е нужна цялостна промяна в модела на управление, която може да стане факт, ако в моментите на вземане на важните решения българският народ прояви мъдрост, отговорност и разум.
Десислава Венциславова, номинирана за кандидат от Медковец, представи проблемите в сферата на културата, като акцентира върху читалищата като единствени средища на културния живот в малките населени места. Тя е категорична, че на тези храмове на духовността трябва да се даде шанс по-смело да пазят и предават културното наследство, традициите и човешките взаимоотношения.
За тази цел е редно държавата да ги „удостои“ с повече внимание и те да не разчитат изключително на субсидията, формирана на базата на щатните бройки, а да могат да си осигуряват допълнителен ресурс въз основа на дейностите, които развиват. Ясно е, че държавната субсидия е недостатъчна, а последиците от това са ниски заплати и недостиг на средства за културна дейност, особено за читалищата на територията на малките общини. Друг проблем, с който се сблъскват тези читалища, са почти недостижимите критерии за кандидатстване по различните мерки на Програмата за развитие на селските райони.
Последиците от това са невъзможност за ремонтиране на сградите и закупуване на необходимото оборудване. Разчита се изцяло на финансиране от общината, което е огромна трудност. През годините се превърна в проблем и задължението на читалищата да подават декларация по чл. 92 от ЗКПО, както е при фирмите, и да бъдат облагани с 10% данък. На практика обаче те не генерират печалба, за да се облагат по този начин. Редно е да се обмисли и вариант за стимули под различна форма за читалищата, които доказват своята културна дейност.
Десислава Венциславова представи и мерките на БСП в краткосрочен и дългосрочен план, отнасящи се до развитието на културата:
- Предложение разходите за развитие на българската култура да достигнат 1% от БВП за следващата година
- Разработване на нова методика за финансиране на държавните културни институти
- Възобновяване на работата по изготвяне и приемане на Национална стратегия за развитие на българската култура
- Разработване на мерки за постигане на по-голяма свобода на медиите
БСП за България е с № 33 в интегралната бюлетина
Купуването и продаването на гласове е престъпление!